Sivilceler nasıl önlenir

Sami Danışmanlıknasıl     

Yüzünüzde sivilce olması utanç verici olabilir. Kişinin fiziksel sağlığı için bir tehdit olmasa da, kişinin kendine olan güvenini ve benlik saygısını büyük ölçüde etkileyebilir. Bu özellikle gençlik yıllarınız için geçerlidir. 

Muhtemelen yaşıtlarınızdan bazılarının cilt sorunları nedeniyle kendilerini küçümsediğine tanık olmuşsunuzdur, ancak tutarlı ve uygun cilt bakımı ile sivilce oluşumunu durdurabilirsiniz. 

Cildinize ve yüzünüze özen göstermeniz sivilcelerinizi kontrol altında tutabilir. Sivilceleri tamamen önlemenin kesin ve kanıtlanmış bir yolu olmasa bile, yine de onları azaltmanın yollarını bulabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları:

Yüzünüzü düzenli olarak yıkayın

Gün bitmeden, özellikle de zamanınızı açık hava etkinlikleri yaparak geçirdiğinizde, yüzünüzü doğru şekilde yıkadığınızdan emin olun. Sivilcelerinizi daha da kötüleştirebilecek ölü deri hücrelerini, fazla yağı, kiri ve teri temizlemeye yardımcı olur. 

Ilık su ve alkolsüz bir temizleyici kullanmayı deneyin. Bir temizleyici uygularken, bir bez kullanmaktan kaçının! Parmaklarınızı kullanarak nazikçe cildinize uygulayın. Ayrıca cildinizi daha fazla tahriş edebilecek çok sert sabunlardan da kaçınmalısınız. İyice durulayın ve yüzünüzü kurulamak için temiz bir havlu kullanın. 

uygulamak,cildi

Eğer dışarı kırma adresinin sivilce ile mücadele yardımcı olmak için harika bir yol olduğunu nemlendirici bir cilt nemlendirmek.Cildi nemlendirir ve özellikle çok kuru veya çok yağlı olduğunda cildinizin durumunu iyileştirebilecek tıkanmış gözenekleri azaltır. 

Ayrıca seçeceğiniz nemlendiriciye de dikkat edin. Bazıları cilde daha fazla zarar verebilecek, sivilcelerinizi kötüleştirebilecek ve sizi sivilcelere yatkın hale getirebilecek bileşenler içerir. Bir cilt nemlendiricisi ararken, etikette “komedojenik olmayan” ifadesini arayın. Akneye neden olmayacağı ve kullanımı güvenli olması gerektiği anlamına gelir.

Bol su içinizsusuz

Her zamankalmamak, vücudunuzun cilt problemlerine karşı savaşmasına yardımcı olabilir. Yeterince su içmediğinizde cildiniz donuk ve kırmızımsı görünebilir. Ayrıca vücudunuzun daha fazla yağ üretmesine neden olur ve bu da sivilcelerinizi daha da kötüleştirebilir.

Vücudunuzu nemli tutmak için her zaman günde sekiz bardak su içmeyi unutmayın. Gittiğiniz her yere yanınızda bir su şişesi getirin, böylece dışarıdayken bile kolayca içebilirsiniz. Özellikle egzersiz seanslarınızdan sonra sulu ve sağlıklı kalın.

Yüzünüze dokunmaktan kaçının

Ellerinizi mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutmanız şiddetle tavsiye edilir. Elleriniz çoğu zaman vücudunuzun en kirli yeri olabilir. Gün boyunca topladığınız bakteri ve kirleri taşırsınız. Yüzünüze dokunduğunuzda, gözeneklerinizi tıkayabilecek şekilde yüzünüze aktarılırlar, bu da sizi sivilce oluşumuna ve cilt tahrişine karşı savunmasız hale getirir. 

Kir ve kirden kurtulmak için ellerinizi düzenli olarak sabun ve suyla yıkayın. Bakterilerin yayılmasını önlemek için mümkün olduğunca yüzünüze dokunmamaya çalışın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir