Tutarlı bir cilt bakım rutini nasıl oluşturulur

Sami Danismanlik: Tutarlı bir cilt bakımı rutini nasıl oluşturulur Bir cilt

bakımı rutini oluşturmak bazıları için biraz korkutucu gelebilir, özellikle de piyasada hangi cilt bakım ürünlerini seçebileceğiniz çok fazla olduğu için gerçekten ihtiyacınız olanlar kafa karıştırıcı olabilir. Hangisini seçeceğini bilmeden tüm tonerlere, kremlere, yüz temizleyicilere ve serumlara bakmak çok zor. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla seçenek varken, cildiniz için en iyi ürünün hangisi olduğunu nasıl bileceksiniz?

Bu nedenle çoğu insan cilt bakımı rutinini sürdürmekte tereddüt eder. Bazıları bunun zaman alıcı olduğunu iddia ederken, bazı insanlar vücutlarına bakmak için tutarlı olacak enerjiye sahip değiller. Bununla birlikte, bir cilt bakımı rutini oluşturmanın sağlıklı ve temiz bir cildi korumanıza yardımcı olabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Cildinize özen göstermek, kendinizi taşıma şeklinizi olumlu yönde etkileyebilir. Harika bir cilt ile sosyal durumlarda daha fazla güven kazanacaksınız. Ama bunu başarmadan önce, bunun için çok çalışmalısın.

Sami Danışmanlık bir cilt bakımı rutinine başlamanın zor olabileceğini biliyor, bu yüzden size yardım etmek için buradayız! Cildinizin bakımında tutarlılık çok önemlidir.bakımına nasıl başlayacağınızla ilgili bu yararlı ipuçlarına bir göz atın:

CiltCilt tipinizi bilin Ciltcilt tipinizi

bakım ürünlerini denemeden öncebelirlemelisiniz. Bu, cildinizin tahriş olmasını ve hasar görmesini önlemek için önemlidir. Ayrıca cildinizin kullanacağınız ürünlere iyi tepki verip vermeyeceğini bilmenin iyi bir yoludur.

Cilt tipinizi belirlemek için gün boyunca cildinize dikkat edin. Yağlı, parlak, hassas veya kuru olup olmadığını gözlemleyin. Bitirdikten sonra, artık cilt bakımı rutininize başlayabilirsiniz.

Bilmeniz gereken cilt tipleri şunlardır:

  • Hassas cilt – Hassas cildiniz olduğunda kolayca kızarıklıklar ve kırmızı lekeler oluşur. Daha hassastır, bu yüzden daha nazik bir yaklaşım gerektirir.
  • Yağlı cilt – Yağlı cilde sahip olmak, siyah nokta ve lekelere sahip olma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Vücudunuz çok fazla yağ ürettiği için cildiniz çok parlak görünüyor.
  • Kuru cilt – Temizledikten sonra cildiniz kuru olduğu için biraz fazla gergin olabilir. Cildinizde pul pul alanlar olacak ve kırmızımsı görünecektir.
  • Karma cilt – Karma cildiniz olduğunda, hem yağlı hem de kuru bölgeleriniz olur.

Adım adım cilt bakım rutinini takip

edin Cilt tipinizi belirlediniz mi? Eğer öyleyse, cilt bakım rutininize başlama zamanı! Bu adım adım kılavuzla, kısa sürede daha temiz bir cilde ulaşmak üzeresiniz. 

Bu adım adım kılavuzla başlayın:

  1. Temizleme

Temizleme, cilt bakımı rutini söz konusu olduğunda en önemli adımlardan biridir. Düzenli olarak yapıldığında cildinizin sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olabilir. Yüz temizleyici kullanmak gün boyunca yüzünüzde biriken kir, yağ ve bakterileri temizleyebilir. Ayrıca cildinizi nemlendirerek yüzünüze parlak bir ışıltı verebilir. 

Sabah ve gece rutinlerinize temizliği dahil ettiğinizden emin olun. Diğer cilt bakım ürünleri de temizlediğinizde daha etkili hale gelecektir. Kirsiz bir yüzle, günlük cilt bakım rutininizi tamamlamaya hazırsınız. 

Spordan sonra da temizlenmesi tavsiye edilir. Bu, akne kopmalarını ve tıkanmış gözenekleri önlemenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, cildinizi tahriş edebileceğinden yüz temizleyicinizle aşırıya kaçmayın.

  1. Toner

Yüzünüzü temizledikten sonra cildinizin yüzeyini iyileştirmek için bir toner kullanın. Ölü cilt hücrelerini temizlemeye, cildi nemlendirmeye ve gözeneklerinizi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Toner, cildinizin cilt bakımı rutininizde kullanmak üzere olduğunuz sonraki ürünlere hazırlanmasına da yardımcı olabilir. Cildinize besin eklemek ve yenilenmiş görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz ek bir araç olarak düşünün.

Toner uygularken, bir pamuğa birkaç damla dökün ve yüzünüze ve boynunuza yayın. Dudaklarınızı ve gözlerinizi dahil etmediğinizden emin olun. Temiz olduğu sürece avucunuzun içini de kullanabilirsiniz. 

Yüz toneri, gözeneklerinizi açma özelliği nedeniyle sivilce sorunu yaşayan kişilere de fayda sağlayabilir. Bu yüzden daha sağlıklı bir cilt istiyorsanız tonik uygulamayı unutmayın!

  1. Serum

Konu cilt bakımı olduğunda oyunun zirvesinde olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, rutininize serumu dahil etmelisiniz. Serum, kir ve bakterilere karşı ekstra koruma olarak kullanılabilir. Ayrıca cildinize güçlü bileşenler vererek kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi cilt problemlerini tedavi etmenize yardımcı olabilir. Serum yaşlanma sürecini yavaşlatmanın harika bir yoludur!

Serumu kullanmanın en iyi zamanı, cildinizin kurumasını önlemek için gece cilt bakımıdır. Ayrıca, özellikle çok yağlı olduğunda hassas cildinizi yatıştırıp iyileştirebilir. Cildinizin gün geçtikçe matlaştığını fark ederseniz, görünümünü hafifletmek için serum uygulayın. Bu, yaşınız ne olursa olsun sizi çok daha genç hissettirebilir.

  1. Nemlendirici

Cildiniz için doğru nemlendiriciyi uygulamak da cilt bakım rutininin en önemli parçalarından biridir. Nemlendirici, cildi nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olarak, yapılacaklar listelerinizi tamamlamak için daha rahat hissetmenizi sağlar. Yağlı cildiniz nemlendirici bir üründen çok faydalanabilir, bu yüzden bunun cilt bakım rejiminizin bir parçası olduğundan emin olun!

Tercihinize göre nemlendiriciyi sabah veya akşam uygulayabilirsiniz. Parmaklarınızı kullanarak alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza, çenenize ve boynunuza uygulayın. Yüzünüze kir bulaştırmamak için ellerinizi yıkayın! Ayrıca, uygulanacak nemlendirici miktarını bilmek için ürüne bakmanız gerekir.

Nemlendiriciler ayrıca kuru ve yağlı ciltlerle uğraşan kişilere de yardımcı olabilir. Tedavi edilmediğinde, bu cilt tipleri kontrol altına alınması zor olabilen sivilcelere neden olabilir. Bu nedenle cildinizi nemlendirmek, bir cilt bakım rutini oluşturmada çok önemli bir adımdır.

  1. Güneş Koruyucu Güneşsürmek

kremide cildinizin bakımında önemli bir adımdır, ancak çoğu insan buna fazla dikkat etmez. Güneş kremi sürmek cildinizi yaşlanmanın ve cilt kanserinin nedenlerinden biri olan UV ışınlarından koruyabilir. Cildinize ihtiyaç duyduğu ekstra korumayı sağlamadan dışarı çıkmak da cilt renginin solmasına neden olabilir. 

Cildiniz ayrıca güneş yanığına karşı savunmasız hale gelecek ve cildinize dokunması acı verici olabilecek bir batma hissi verecektir. Tamamen iyileşmesi birkaç gün sürer, bu nedenle her dışarı çıktığınızda, vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine daima güneş kremi sürün.

Neden bir cilt bakım rutini izlemelisiniz?

Tutarlı bir cilt bakımı rutini oluşturmak kolay bir şey değildir. En iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız bunu her gün mutlaka yapmalısınız. Cildinizin genç ve sağlıklı görünümünü koruması için tutarlı ve özverili olmanızı gerektirecektir. Her adımı tamamladığınızdan emin olmak için cilt bakım ürünlerinizi yeniden stoklamanız gerekir. 

Tüm bu sorunlarla uğraşırken, neden bir cilt bakımı rutinine sahip olmak gerekiyor? Neden rahatsız?

Cildinize bakmanın neden yapmanız gereken en önemli şeylerden biri olduğuna bir bakın:

Önlemek tedavi etmekten daha iyidir

Uygun ve düzenli cilt bakımı yapılmadığında, kötüleştiğinde tedavisi zor olabilecek cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Buna sivilceler, koyu lekeler, kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtileri dahildir. Mümkün olduğunca, bunların olmasını engellemelisiniz. 

Bir dermatologla randevu almak cüzdanınıza zarar verebilir. Aynı zamanda maliyetli olabilecek tedavilerden de geçmek zorunda kalacaksınız.

Bununla birlikte, bir cilt bakımı rutinine sahip olmak olası cilt sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Her gün yüzünüzü yıkamayı, güneş kremi sürmeyi ve cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Akıllı seçimler yapın!

Herkesin cildi birbirinden farklıdır

Arkadaşınızın hiç bir cilt bakımı rutini olmamasına rağmen neden temiz ve sağlıklı görünen bir cildi olduğunu merak etmişsinizdir. Sadece yüzlerini yıkıyorlar ve o kadar, günlerini herhangi bir cilt bakım ürünü kullanmadan geçiriyorlar. Onlar için en iyi sonucu verir ve herhangi bir cilt problemiyle karşılaşmazlar.

Ne yazık ki, herkes için durum böyle değil. Farklı bir cilt tipine sahip olduğunuz için cildinize ekstra özen ve çaba göstermeniz gerekebilir. Bu nedenle cildinize bakmak ve durumunu iyileştirmek için bir cilt bakım rutini oluşturmalısınız. 

güven arttırıcı

KendineHarika bir cilde sahip olduğunuzda, kendiniz hakkında iyi hissedeceksiniz. Güveninizi artırabilir ve kendinizi nasıl gördüğünüzü iyileştirebilir. Sonunda sivilceleriniz ve yağlı cildiniz için endişelenmeden dışarı çıkabilirsiniz! Nerede olursanız olun, görünüşünüz hakkında harika hissetmekten daha iyi bir şey yoktur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir